EYS Logo EYS Logo

Upper Division Information



Position Name Phone Email
Commissioner Group all * EYSAcommissiners@gmail.com
Commissioner Giuilio Faustini 804-7801 lfaustini@hotmail.com
Assistant Commissioner Bill West 917-578-4467 bwest63@verizon.net
Assistant Commissioner Lucian Spatoliatore 917-837-2648 lspatoli@gmail.com
Referee Assignor Jack Langstine 914-522-0529 jclref@verizon.net

Team/Coach List
Practice Schedule
Game Schedule









2014 - 2015 Season
Upper Division Teams and Coaches

Top of Page
Practice Schedule
Game Schedule


Boys

Team Coach Phone Email Color Asst.Coach
Blast Christoper Thompson * mhthompson@optonline.net * John Hodulik
Comets Anthony Sarro * * * *
Flash Beth Ann Johnson * ebjjohnson@optonline.net * Pat Mazzone
Hawks Phil Koutsis * koutsis@optonline.net * Dino Ewing
Hurricanes Linda Luciano * abagnale4@verizon.net * John Butler
Invaders William Tillinghast * tilb1@aol.com * Koji Murakami
Invaders Charles duChateau * cduchateau@mac.com * *
Knights Mark Redman * mredman@hearst.com * *
Raiders Adam Gibbons * gibbons_adam@yahoo.com * Gregory Sullivan
Raiders Kevin Summersgil * kevin.summersgill@gmail.com * *
Rampage Angelo Michilli * sabisogno@verizon.net * Lucian Spatoliatore
Raptors Jibraeel Adu-Faried * adu.kofi@gmail.com * Paul Planet
Renegades Steven Wade * dsilv15@aol.com * Isaac Sacolick
Roadrunners Peter Gennuso * peter.gennuso@thompsonhine.com * Peter O'Connell
Sounders Albert Krischke * ask22@optonline.net * Christopher D'Avico
Warriors Stephen Gramaglia * sgramaglia@easterfunding.com * William West


Girls

Team Coach Phone Email Color Asst.Coach
Breakers Steven Wade * dsilv15@aol.com * Nick Visco
Cheetahs Micke Colby * mikecolby4@verizon.net * Ralph DeSarno
Courage Alicia Waters * lish1715@hotmail.com * Neal Denning
Courage Anthony Consentino * alc205@optonline.net * *
Diamonds Robert Casazza * paul.casazza@verizon.net * Matthew Gildard
Extreme Richard Jacops * richard4565@msn.com * William Deegan
Extreme Christopher Gunther * vanesssayoung@msn.com * *
Hornets George Winn * dorifk@gmail.com * Peter Nurzia
Liberty Peter O'Connell * peterfocon@aol.com * *
Power Giulio Faustini * gfaustini@hotmail.com * *
Rockets Michael Simoe * mmgjdsim@aol.com * Christopher Letizia
Rockets James Albers * j.albers@verizon.net * *
Sonic Greg Doyle * thedoyles6@gmail.com * Steven Priest
Spirit Andrew Leven * aleven@strategiesforwealth.com * Brian Bader
Wildcats Larry Pregiato * wendyandlarry1@hotmail.com * Peter McCartt




Upper Division Practice Schedule

Top of Page
Team/Coach List
Game Schedule

Saturday, May 30

Start Time End Time Field Teams
9:00 AM 10:00 AM Parkway Oval Invaders, Hornets
9:00 AM 10:00 AM THS Hurricanes, Knights, Rampage
10:00 AM 11:00 AM Parkway Oval Cheetahs, Roadrunners, Renegades
10:00 AM 11:00 AM THS Flash, Sonics
11:00 AM 12:00 PM Parkway Oval Liberty, Power
11:00 AM 12:00 PM THS Courage, Raptors
12:00 PM 1:00 PM Parkway Oval Breakers, Rockers
12:00 PM 1:00 PM THS Blast, Raiders
1:00 PM 2:00 PM Parkway Oval Warriors, Diamonds
1:00 PM 2:00 PM THS Spirit, Wildcats
2:00 PM 3:00 PM Parkway Oval Comets, Hawks
2:00 PM 3:00 PM THS Sounders, Extreme


Saturday, June 6

Start Time End Time Field Teams
9:00 AM 10:00 AM THS Invaders, Hornets
9:00 AM 10:00 AM Parkway Oval Hurricanes, Knights, Rampage
10:00 AM 11:00 AM THS Cheetahs, Roadrunners, Renegades
10:00 AM 11:00 AM Parkway Oval Flash, Sonics
11:00 AM 12:00 PM THS Liberty, Power
11:00 AM 12:00 PM Parkway Oval Courage, Raptors
12:00 PM 1:00 PM THS Breakers, Rockers
12:00 PM 1:00 PM Parkway Oval Blast, Raiders
1:00 PM 2:00 PM THS Warriors, Diamonds
1:00 PM 2:00 PM Parkway Oval Spirit, Wildcats
2:00 PM 3:00 PM THS Comets, Hawks
2:00 PM 3:00 PM Parkway Oval Sounders, Extreme




Upper Division Game Schedule

Top of Page
Team/Coach List
Practice Schedule

Sunday, May 31 — Week 7.0

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 AM THS Sonic Diamonds
12:00 PM THS Courage Wildcats
1:00 PM THS Raiders Sounders
2:00 PM THS Roadrunners comets
3:00 PM THS Rampage Blast
4:00 PM THS Flash Renegades
5:00 PM THS Breakers Cheetahs
4:00 PM EHS Raptors Hurricanes
5:00 PM EHS Rockets Extreme
1:00 PM TUS Power Hornets
3:00 PM HDL Invaders Knights
4:30 PM HDL Spirit Liberty
5:45 PM HDL Warriors Hawks


Sunday, June 7 — Week 8.0

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 AM THS Wildcats Diamonds
12:00 PM THS Flash Roadrunners
1:00 PM THS Sonic Breakers
2:00 PM THS Raiders Blast
3:00 PM THS Rockets Cheetahs
4:00 PM THS Rampage Hurricanes
5:00 PM THS Comets Raptors
4:00 PM EHS Courage Extreme
5:00 PM EHS Liberty Power
1:00 PM TUS Spirit Hornets
3:00 PM HDL Hawks Knights
4:25 PM HDL Sounders Renegades
5:20 PM HDL Invaders Warriors


Saturday, June 13 — Week 9.0

Game Start Field Team 1 Team 2
10:00 AM THS Rockets Diamonds
11:00 AM THS Roadrunners Rampage
12:00 PM THS Sonic Wildcats
1:00 PM THS Blast Hurricanes
2:00 PM THS Comets Renegades
3:00 PM THS Breakers Courage
4:00 PM THS Raiders Raptors
11:00 AM PWO Sounders Flash
12:00 PM PWO Cheetahs Extreme
1:00 PM PWO Liberty Hornets
2:00 PM PWO Spirit Power
3:00 PM PWO Warriors Knights
4:00 PM PWO Invaders Hawks


Sunday, June 14 — Week 9.0

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 AM THS Rockets Diamonds
12:00 PM THS Roadrunners Rampage
1:00 PM THS Sonic Wildcats
2:00 PM THS Blast Hurricanes
3:00 PM THS comets Renegades
4:00 PM THS Breakers Courage
5:00 PM THS Raiders Raptors
4:00 PM BHS Sounders Flash
5:00 PM BHS Cheetahs Extreme
1:00 PM TUS Liberty Hornets
3:00 PM HDL Spirit Power
4:20 PM HDL Warriors Knights
5:55 PM HDL Invaders Hawks




Top of Page



return to the EYSA   Home Page