EYS Logo EYS Logo

Senior Division Information



Position Name Phone Email
Commissioner Group all * EYSAsrcommissioners@gmail.com
Co-Commissioner Peter Gennuso 917-658-9893 peter.gennuso@thompsonhine.com
Co-Commissioner Mark Redman 652-7525 mredman@hearst.com
Co-Commissioner Bill West 917-578-4467 bwest63@verizon.net
Referee Assignor Liliana Filipe 953-8408 lvcfo@yahoo.com

Team/Coach List
Practice Schedule
Game Schedule
Field Layout







GAMES SUNDAY APRIL 13
11:00 AM DW 1 Sharks Mustangs
11:00 AM DW 2 Galaxy Piranhas
12:00 PM DW 1 Force Riptide
12:00 PM DW 2 Revolution Supremes
1:00 PM DW 1 Rapids Metrostars
1:00 PM DW 2 Fire Quest
2:00 PM DW 1 Dynamos Magic
2:00 PM DW 2 Fusion Crew
3:00 PM DW 1 Thunder Burn
3:00 PM DW 2 Quake Chargers
4:00PM DW 1 Celtic Lightning
4:00PM DW 2 Eclipse Blaze



Practice Schedule
Time
12:30 PM
Blaze (g)
Force (b)
Fire(g)
Piranhas(g)
Revolution (g)
Thunder(b)

1:30 PM
Supremes(g)
Rapids(b)
Chargers (b)
Magic(g)
Mustangs(b)
Galaxy (g)

2:30 PM
Fusion(b)
Burn (b)
Quake (b)
Sharks (b)
Dynamos (g)
Lightning (b)

3:30
MetroStars(b)
Quest (g)
Celtic (b)
Crew (b)
Riptide (b)
Eclipse(g)


SENIOR PRACTICE SCHEDULE
Time
12:30 PM
Blaze (g)
Force (b)
Fire(g)
Piranhas(g)
Revolution (g)
Thunder(b)

1:30 PM
Supremes(g)
Rapids(b)
Chargers (b)
Magic(g)
Mustangs(b)
Galaxy (g)

2:30 PM
Fusion(b)
Burn (b)
Quake (b)
Sharks (b)
Dynamos (g)
Lightning (b)

3:30
MetroStars(b)
Quest (g)
Celtic (b)
Crew (b)
Riptide (b)
Eclipse(g)



2013 - 2014 Season
Senior Division Teams and Coaches

Top of Page
Practice Schedule
Game Schedule
Field Layout


boys

Team Coach Phone Email Color Asst.Coach
Burn Adam Gibbons * merck57@optonline.net * Michael Koester
Celtic John Argeros * jpatsis68@yahoo.com blue Frank Lanzetta
Crew Thomas Agnello * jerryskid69@verizon.net * Ralph Annunziata
Force Linda Luciano * abagnale4@verizon.net * Rich Gengenwarth
Fusion Issac Scolik * isacolick@gmail.com * Robert DiGaetano
Metrostars Beth Johnson * ebjjohnson@optonline.net * Stephen Lawlor
Mustangs Lucian Spatoli * ispatoli@gmail.com * Dave Marshall
Rapids Pat Mzzone * Mazzonepat@gmail.com * *
Riptide Peter Gennuso * peter.gennuso@thompsonhine.com * Anelo Michilli
Thunder John Butler * Jbutler@cbs.com * Mike Doody
Chargers Rafael Espinosa * * * Joseph Mccarthy
Lightning Ricky * * * Matt Smith


girls

Team Coach Phone Email Color Asst.Coach
Blaze Ralph DeSarno * ralph@odacm.com red Michael Di Paolo
Dynamos Michael Simone * mmgjdsim@aol.com light blue Rich Laporte
Eclipse Cristina Battista * asj4me@aol.com * Doug Brammel,Mary LaLonde
Fire Enda Condron * condromech@spring.blackberry.net forest green Trevor Polischuk
Galaxy Peter McCart * pmccartt@hotmail.com berry Larry Pregiato
Magic Jared Hershberg * jaredhershberg@gmail.com purple Lyko Uretzos
Piranhas Guy Moschetti * guy.moschetti.lp9j@statefarm.com lime green Steven Wade
Quest Greg doyle * thedoyle6@gmail.com pink Robert Casazza
Revolution Nick Visco * viscofamily@optonline.net teal Jim Albers
Supremes Kevin Foley * kevin.j.foley@jpmorgan.com buff Raymond Delli colli




Senior Division Practice Schedule

Top of Page
Team/Coach List
Game Schedule
Field Layout





Senior Division Game Schedule

Top of Page
Team/Coach List
Practice Schedule
Field Layout

Sunday, April 27 — Week 3

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 PM DW1 Quake Burn
11:00 PM DW2 Revolution Piranhas
12:00 PM DW1 Dynamos Eclipse
12:00 PM DW2 Riptide Celtic
1:00 PM DW1 Magic Fire
1:00 PM DW2 Galaxy Supremes
2:00 PM DW1 Quest Blaze
2:00 PM DW2 Lightning Sharks
3:00 PM DW1 Force Crew
3:00 PM DW2 Thunder Rapids
4:00 PM DW1 Chargers Fusion
4:00 PM DW2 Mustangs Metrostars


Sunday, May 4 — Week 4

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 PM DW1 Supremes Eclipse
11:00 PM DW2 Celtic Rapids
12:00 PM DW1 Dynamos Fire
12:00 PM DW2 Fusion Mustangs
1:00 PM DW1 Quake Thunder
1:00 PM DW2 Blaze Piranhas
2:00 PM DW1 Metrostars Riptide
2:00 PM DW2 Quest Galaxy
3:00 PM DW1 Magic Revolution
3:00 PM DW2 Sharks Crew
4:00 PM DW1 Lightning Force
4:00 PM DW2 Chargers Burn


Saturday, May 10 — Week 5

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 PM DW1 Blaze Galaxy
11:00 PM DW2 Quest Dynamos
12:00 PM DW1 Riptide Fusion
12:00 PM DW2 Celtic Burn
1:00 PM DW1 Revolution Eclipse
1:00 PM DW2 Piranhas Supremes
2:00 PM DW1 Chargers Metrostars
2:00 PM DW2 Magic Fire
3:00 PM DW1 Thunder Crew
3:00 PM DW2 Lightning Quake
4:00 PM DW1 Mustangs Rapids
4:00 PM DW2 Sharks Force


Sunday, May 11 — Week *

Game Start Field Team 1 Team 2
no games * * *


Sunday, May 18 — Week 6

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 PM DW1 Celtic Fusion
11:00 PM DW2 Eclipse Piranhas
12:00 PM DW1 Burn Riptide
12:00 PM DW2 Supremes Quest
1:00 PM DW1 Crew Lightning
1:00 PM DW2 Metrostars Quake
2:00 PM DW1 Galaxy Fire
2:00 PM DW2 Revolution Magic
3:00 PM DW1 Dynamos Blaze
3:00 PM DW2 Rapids Force
4:00 PM DW1 Chargers Mustangs
4:00 PM DW2 Thunder Sharks


Sunday, May 25 — Week *

Game Start Field Team 1 Team 2
no games * * *


Sunday, June 1 — Week 7

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 PM DW1 Celtic Quake
11:00 PM DW2 Piranhas Dynamos
12:00 PM DW1 Riptide Thunder
12:00 PM DW2 Revolution Supremes
1:00 PM DW1 Sharks Rapids
1:00 PM DW2 Burn Fusion
2:00 PM DW1 Quest Gla
2:00 PM DW2 Metrostars Mustangs
3:00 PM DW1 Fire Blaze
3:00 PM DW2 Lightning Chargers
4:00 PM DW1 Force Crew
4:00 PM DW2 Eclipse Magic


Sunday, June 8 — Week 8

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 PM DW1 Riptide Celtic
11:00 PM DW2 Crew Sharks
12:00 PM DW1 Piranhas Magic
12:00 PM DW2 Quest Eclipse
1:00 PM DW1 Supremes Fire
1:00 PM DW2 Mustangs Quake
2:00 PM DW1 Galaxy Dynamos
2:00 PM DW2 Chargers Thunder
3:00 PM DW1 Rapids Fusion
3:00 PM DW2 Lightning Force
4:00 PM DW1 Burn Metrostars
4:00 PM DW2 Revolution Blaze


Sunday, June 15 — Week 9

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 PM DW1 Lightning Riptide
11:00 PM DW2 Eclipse Piranhas
12:00 PM DW1 Fusion Metrostars
12:00 PM DW2 Quake Chargers
1:00 PM DW1 Rapids Crew
1:00 PM DW2 Fire Quest
2:00 PM DW1 Supremes Magic
2:00 PM DW2 Celtic Burn
3:00 PM DW1 Mustangs Thunder
3:00 PM DW2 Revolution Dynamos
4:00 PM DW1 Galaxy Blaze
4:00 PM DW2 Sharks Force


Sunday, June 22 — Week 10

Game Start Field Team 1 Team 2
11:00 PM DW1 Riptide Burn
11:00 PM DW2 Metrostars Celtic
12:00 PM DW1 Fire Piranhas
12:00 PM DW2 Dynamos Eclipse
1:00 PM DW1 Thunder Fusion
1:00 PM DW2 Blaze Maj
2:00 PM DW1 Galaxy Revolution
2:00 PM DW2 Crew Quake
3:00 PM DW1 Quest Supremes
3:00 PM DW2 Chargers Lightning
4:00 PM DW1 Force Rapids
4:00 PM DW2 Sharks Mustangs




Dunwoodie Field Diagram

Top of Page
Team/Coach List
Practice Schedule
Game Schedule



DUNWOODIE FIELD SET-UP: SPRING - SATURDAY PRACTICE & TRAINING



¶   ¶   ¶   ¶   ¶    ¶   ¶   ¶   ¶   ¶    WOODS     ¶   ¶   ¶   ¶   ¶    ¶   ¶   ¶   ¶   ¶   

Field 1
      
      
      
      
      
Fields are shared among all teams.
Follow trainers' setup.
Rotate time in front of nets, etc.
Field 2
      
      
      
      
      


============================== Dunwoodie Street ==============================






DUNWOODIE FIELD SET-UP: SPRING - ALL GAME DAYS



¶   ¶   ¶   ¶   ¶    ¶   ¶   ¶   ¶   ¶    WOODS     ¶   ¶   ¶   ¶   ¶    ¶   ¶   ¶   ¶   ¶   

Field 1
Parents

Parents
      
      
      
      
      
Team

Team
Field 2
Team

Team
      
      
      
      
      
Parents

Parents

============================== Dunwoodie Street ==============================


Top of Page



return to the EYSA   Home Page